Süni intellektin inkişafı və tətbiqi qlobal səviyyədə böyük sürətlə davam edir. Azərbaycan da bu sahədə qabaqcıl ölkələr arasında yer almaq üçün mühüm addımlar atır. Bu istiqamətdə yeni təşəbbüslərdən biri də ölkədə Süni İntellekt Akademiyasının yaradılmasıdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təsdiqlədiyi “2025-2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyası” çərçivəsində ölkədə süni intellekt sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssislərin hazırlanması məqsədilə Süni İntellekt Akademiyasının yaradılması nəzərdə tutulub. Bu akademiya, təkcə mütəxəssislərin yetişdirilməsinə deyil, həm də elmi araşdırmaların genişləndirilməsinə və beynəlxalq əməkdaşlıqların qurulmasına xidmət edəcək.
Süni İntellekt Akademiyasının məqsədləri
Strategiyaya əsasən, 2026-2027-ci illərdə fəaliyyətə başlayacaq Akademiya, süni intellektin tədrisi sahəsində dünya reytinqində ilk onluqda qərarlaşan ən azı iki nüfuzlu xarici universitetlə əməkdaşlıq edəcək. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində 500 mühəndisin hazırlanması və 3 000 nəfərlik süni intellekt icmasının formalaşdırılması nəzərdə tutulub.
Eyni zamanda, ölkədə süni intellekt və məlumat idarəetməsi sahəsində kadr potensialını artırmaq üçün müxtəlif təşəbbüslər həyata keçiriləcək. Bunlara süni intellekt üzrə yarışma platformasının istifadəyə verilməsi, süni intellektlə bağlı məlumat və resurslar üçün xüsusi platformanın yaradılması daxildir. Həmçinin, müxtəlif dövlət orqanlarından 500 əməkdaşın “Menecerlər üçün süni intellekt” proqramı çərçivəsində təlimlərdən keçməsi planlaşdırılır.
Gözlənilən nəticələr və perspektivlər
Süni İntellekt Akademiyasının fəaliyyətə başlaması ilə ölkədə bu sahəyə marağın artacağı, yeni innovativ startapların meydana çıxacağı və yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin formalaşacağı gözlənilir. Bundan əlavə, interaktiv tədris platformasında istifadəçilərin sayının 10 000-ə çatdırılması və süni intellekt yarışmalarında ümumilikdə 1 000 iştirakçının iştirakı ilə 10 yarışmanın keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Nəticə
Azərbaycanda Süni İntellekt Akademiyasının yaradılması, ölkənin texnoloji inkişafına və rəqəmsal iqtisadiyyatının güclənməsinə töhfə verəcək. Bu akademiya, süni intellekt sahəsində bilik və bacarıqların artırılmasına, beynəlxalq əməkdaşlıqların genişləndirilməsinə və yeni texnoloji innovasiyaların təşviqinə xidmət edəcək. Bu təşəbbüs, Azərbaycanın gələcəkdə süni intellekt sahəsində regional lider olmasına zəmin yarada bilər.